Jak szczotkować zęby mleczne?
Zanim zaczniesz uczyć dziecko jak powinno szczotkować zęby, zadbaj o właściwą szczoteczkę. Powinna mieć miękkie, zaokrąglone na końcach włókna oraz posiadać wygodny, dostosowany do rączki dziecka uchwyt. Dodatkowo zwróć uwagę na wielkość główki – nie może być zbyt duża.
Co do samych metod szczotkowania, w zależności od umiejscowienia czyszczonych ząbków, powinieneś zastosować jedną z trzech metod: roll, pozioma lub pionowa.
Metoda roll polega na wykonywaniu okrężnych ruchów szczoteczką, dzięki czemu oczyścisz zewnętrzne powierzchnie zębów, okolice przyszyjkowe ( te, które sąsiadują z dziąsłem ) oraz wykonasz masaż dziąseł.
Metoda pozioma polega na wykonywaniu ruchów „tam i z powrotem” wzdłuż osi zębów i linii dziąseł, dzięki czemu oczyścisz powierzchnie żujące zębów bocznych.
Z kolei metoda pionowa polega na wykonywaniu ruchów wymiatających czyszcząc zęby przednie.
Nie zapominaj o szczotkowaniu języka! U dzieci, tak jak u dorosłych, jest on jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej. Dokładnie oczyścisz jego powierzchnię stosując ruchy wymiatające, dzięki czemu poprawisz higienę całej jamy ustnej.
Jakimi sposobami można usunąć próchnicę w zębie dziecka?
Zależy z jaką próchnicą mamy do czynienia, lekarz dentysta może usunąć ją używając narzędzi ręcznych, tradycyjnego borowania ( wiertło ) lub abrazji powietrznej ( bez wiertła, bez wibracji, bez dźwięku ). Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jednak musisz pamiętać, że to lekarz zdecyduje o tym, jaką zastosuje metodę w zależności od panujących warunków.
Czym zostanie wypełniony ubytek u mojego dziecka?
W zależności od warunków w jamie ustnej, rozległości ubytku po opracowaniu oraz od tego czy ząb jest stały czy mleczny lekarz może zastosować różne wypełnienia: kompomery, glassjonomery i kompozyty.
W naszej Klinice stosujemy materiały wypełniające najnowszej generacji, które spełniają wszystkie kryteria ( od funkcji do estetyki ). Dodatkowo kompomery i glassjonomery uwalniają fluor zmniejszając ryzyko powstawania próchnicy wtórnej.
Nasi mali pacjenci sami wybierają kolor wypełnienia, jeśli leczony ząb jest zębem mlecznym, dzięki czemu stają się dumnymi właścicielami różnokolorowych zdrowych zębów. Tęczowe ząbki są często tematem rozmów z rówieśnikami.
Największą radość sprawia nam zadowolenie i uśmiech dziecka, które często wybiera sobie kolor plomby już na kolejną wizytę.
Co można zrobić jeśli próchnica w zębach mlecznych jest bardzo zaawansowana? Czy zęby mleczne również trzeba leczyć kanałowo?
Proces próchnicowy w zębach mlecznych postępuje dość szybko z powodu małej ilości tkanek twardych w porównaniu do zębów stałych. Dolegliwości bólowe pojawiają się dość późno, dlatego może się zdarzyć, że zgłosisz się ze swoją pociechą do naszego specjalisty już z zaawansowanymi zmianami próchnicowymi sięgającymi miazgi zęba. Wówczas leczeniem z wyboru jest leczenie amputacyjne lub kanałowe.
Leczenie kanałowe zębów mlecznych w naszej Klinice jest wykonywane przez lekarza dentystę u dzieci współpracujących do 4 – 4,5 roku życia.
Natomiast w zębach bocznych, z powodu skomplikowanej budowy kanałów, stosujemy leczenie amputacyjne. Taki zabieg polega na odcięciu miazgi koronowej i pozostawieniu miazgi kanałowej. Są dwa rodzaje tej metody – przyżyciowa i mortalna. O wyborze decyduje stan kliniczny zęba mlecznego. Dodatkowo podczas zabiegu lekarz aplikuje środki antyseptyczne, które zmniejszają ryzyko ponownej infekcji tkanek.
Wszystkie zabiegi kończą się odbudową korony zęba poprzez założenie wypełnienia.