Czym zajmuje się protetyk?
Lekarz dentysta specjalizujący się w uzupełnianiu różnorakich braków zębowych to protetyk.
Aby spełnić Twoje oczekiwania, w naszej Klinice lekarz wykorzystuje najnowocześniejszą wiedzę i technologie z zakresu protetyki, stomatologii estetycznej oraz implantoprotetyki.
Dlaczego muszę uzupełniać braki zębowe?
Ponieważ utrata nawet jednego zęba może prowadzić do niekorzystnych następstw dla całego Twojego układu żucia, dlatego nawet pojedyncze braki zębowe powinieneś uzupełnić jak najszybciej.
Może dojść do wędrówki zębów sąsiednich ( przechylanie, obracanie ) i „wydłużania się" zębów przeciwstawnych dążących do wzajemnego kontaktu. To z kolei może doprowadzić do utraty kolejnych zębów.
Nieuzupełnione braki zębowe mogą doprowadzić do zmian w stawach skroniowo – żuchwowych. Objawiają się one porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni. Także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są nieprzyjemną konsekwencją ubytków uzębienia.
Odrębnym problemem są niedostatki natury estetycznej, czyli niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy ( widoczne zaburzenie symetrii twarzy ), zapadnięcie się warg oraz nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust.
Od czego zależy wybór uzupełnienia protetycznego?
Na wybór uzupełnienia mają wpływ różne czynniki. Najważniejszy z nich to ilość brakujących zębów oraz ilość i jakość zębów zachowanych. Oprócz tego lokalizacja braku zębowego, stan podłoża kostnego, dziąseł i błony śluzowej, postać Twojego zgryzu, Twój wiek, preferencje oraz możliwości finansowe.
Czym mogę zastąpić utracony ząb?
Jest kilka rodzajów uzupełnień protetycznych, którymi możesz uzupełnić brak zęba. Różnią się one zasięgiem, jakością i kosztami wykonania. W zależności od rodzaju braku ( cały ząb, korona, kilka zębów ), stanu zębów sąsiednich i jakości podłoża lekarz może zaproponować Ci różne alternatywy.
Najprostszym rozwiązaniem jest mikroproteza akrylowa, będąca ruchomym uzupełnieniem. Często jednak okazuje się dość niewygodna w użytkowaniu. Innym jest proteza stała, czyli korona lub most protetyczny, która zdecydowanie lepiej odtwarza funkcję żucia. Przy braku całego zęba najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu zębowego z koroną pełnoceramiczną.
Co to jest korona protetyczna?
Naturalny ząb składa się z korzenia oraz korony. Jest to ta część zęba, którą widzisz w ustach. Od niej zależy estetyka Twojego uśmiechu.
Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa, rozwiązaniem może być jedynie wykonanie korony protetycznej. Jest ona zacementowana na stałe ( czyli nie będziesz mógł wyjąć jej z ust ). Oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, za pomocą korony lekarz może poprawić kształt, wielkość lub kolor Twojego zęba.
Korony stanowią także bardzo ważną część leczenia implantologicznego, gdyż sam wszczep odtwarza tylko część korzeniową zęba, a za funkcjonalność i estetykę odpowiadają właśnie korony protetyczne.
Czy korony protetyczne są najlepszym rozwiązaniem?
Jeśli nie ma możliwości zachowawczej rekonstrukcji korony Twojego zęba, korona protetyczna jest najlepszym rozwiązaniem, aby wzmocnić słaby ząb, poprawić jego funkcjonalność i estetykę lub odbudować brakującą część koronową na korzeniu Twojego zęba lub na implancie.