Jakie zabiegi powinny poprzedzić planowane leczenie za pomocą licówek?
Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia protetycznego konieczne jest rentgenodiagnostyka ( zdjęcie pantomograficzne oraz zdjęcia punktowe ), wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych i usunięcie złogów nazębnych ( osadu oraz kamienia nazębnego ).
Jeśli w Twoim uzębieniu obecne są braki w odcinkach bocznych konieczne jest ich uzupełnienie za pomocą odpowiedniego uzupełnienia protetycznego ( implanty, korony, mosty, częściowe protezy ruchome ).
Wybielanie wszystkich zębów przed założeniem licówek pozwoli uzyskać jaśniejszy kolor odbudowy, dzięki czemu w efekcie uzyskasz jeszcze piękniejszy, bardziej promienny uśmiech. Przy bardzo przebarwionych zębach jest to zabieg szczególnie ważny z uwagi na fakt, że licówka jest bardzo cienka i może się zdarzyć, że głębokie przebarwienia będą przez nią prześwitywać.
Czy są przeciwwskazania do zastosowania licówek addytywnych?
Tak. Są takie same jak do wszystkich innych rodzajów licówek. Oprócz tego nie można ich zastosować przy dużych wypełnieniach w zębach, a jedynie do poprawy kształtu zębów.
Czym jest licówka tymczasowa?
Jest to estetyczne uzupełnienie zakładane na czas między wizytami. Zapewniają ochronę Twoim zębom po zeszlifowaniu części szkliwa, chronią przed wrażliwością na zmienne czynniki środowiska jamy ustnej oraz pozwalają Ci czuć się komfortowo podczas oczekiwania na właściwe licówki.
Lepsze są licówki klasyczne czy licówki bez szlifowania?
Trudno powiedzieć, które są lepsze. Przede wszystkim dlatego, że oba rodzaje są stosowane w różnych sytuacjach. Oczywistym jest fakt, że zawsze dążymy do wykonania pracy jak najmniej inwazyjnej. Jeśli zatem będziesz kwalifikował się do wykonania licówek non prep, lekarz specjalista na pewno nie zaproponuje Ci zeszlifowania szkliwa w celu założenia licówek klasycznych.
Jaka jest trwałość licówek porcelanowych?
Przede wszystkim jest ona uzależniona od Twojego stylu życia, podatności zębów na choroby, okresowych przeglądów stomatologicznych oraz dbania o higienę jamy ustnej. Średnio około 10 lat, ale biorąc pod uwagę powyższe czynniki okres ten może się wydłużyć lub skrócić.
Czy licówka może odpaść?
Tak, choć zdarza się to rzadko. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, abyś zachował tą licówkę i jak najszybciej skontaktował się ze swoim lekarzem.
Czy po założeniu licówek będę musiał specjalnie dbać o zęby lub zmienić sposób odżywiania?
Bezpośrednio po zacementowaniu licówek przez kilkanaście godzin powinieneś unikać barwiących pokarmów i napojów, gdyż może dojść do podbarwienia cementu, na którym umocowana została licówka.
Będąc szczęśliwym posiadaczem licówek będziesz musiał zrezygnować z gryzienia bardzo twardych pokarmów ( na przykład orzechy ) oraz odzwyczaić się od niektórych nawyków ( szczególnie od obgryzania długopisów etc. ). Ich nagryzienie może doprowadzić do pęknięcia licówki.
Jeśli chodzi o zabiegi higienizacyjne domowe, postępuj standardowo. Szczotkuj zęby miękką lub średnią szczoteczka po każdym posiłku, używaj nici dentystycznej, irygatora oraz płynu do płukania jamy ustnej.
Przestrzegaj regularnych wizyt kontrolnych w naszej Klinice – Twój lekarz prowadzący w odpowiednim czasie zaleci Ci profesjonalne zabiegi higienizacyjne oraz będzie kontrolował stan całej Twojej jamy ustnej.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania umów się na wizytę w naszej Klinice ( +48 691 690 156 ). Lekarz dentysta chętnie na wszystkie odpowie i przygotuje dla Ciebie indywidualny plan leczenia.
Zapraszamy Cię od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20. Jesteś dla nas wyjątkowy, więc my jesteśmy elastyczni – jeśli podane przez nas terminy nie są dla Ciebie odpowiednie zaproponuj inne, postaramy się spełnić Twoje oczekiwania.