Nieleczona próchnica zębów oraz zaawansowane choroby przyzębia mogą powodować wnikanie bakterii do wnętrza zęba i wywoływać stan zapalny miazgi ( najbardziej wewnętrznie położonej tkanki zęba ), która zapewnia odżywianie i funkcjonowanie zęba.
Poza próchnicą także przeciążenie zgryzowe wynikające z nieprawidłowego ustawienia zęba w łuku bądź brak zębów sąsiednich może prowadzić do jego obumarcia i skutkować koniecznością leczenia endodontycznego ( kanałowego ).
Zakres działania endodonty w ESCLINIC:
- leczenie kanałowe pierwotne pod mikroskopem
- leczenie kanałowe powtórne pod mikroskopem
- usuwanie złamanych narzędzi
- udrażnianie zobliterowanych kanałów korzeniowych
- zamykanie perforacji w obrębie komory i kanałów korzeniowych
- poszukiwanie kanałów dodatkowych
- usuwanie wkładów koronowo – korzeniowych
- usuwanie zębiniaków
Kiedy powinienem zgłosić się do lekarza w celu leczenia kanałowego?
Nie zwlekaj z decyzją o leczeniu jeśli zauważyłeś, że ząb zmienia kolor na ciemniejszy niż sąsiednie ( zdrowe ) zęby oraz gdy jest wrażliwy na nagryzanie, zmiany temperatury posiłków czy dotyk. Umów się na konsultację do naszego specjalisty, jeśli pomiędzy wizytami kontrolnymi zaniepokoiło Cię pojawienie się próchnicy, pęknięcie lub złamanie zęba. Również jeśli zauważyłeś pęcherzyk na dziąśle w okolicy zęba, z którego sączy się wydzielina. Są to najczęstsze objawy świadczące o toczącym się stanie zapalnym i konieczności rozpoczęcia leczenia endodontycznego.
Czy muszę przygotować się do wizyty?
Nie, lekarz dentysta przeprowadzi diagnostykę Twojej jamy ustnej oraz chorego zęba, wykona niezbędne badania radiologiczne ( zdjęcie pantomograficzne, zdjęcie RTG punktowe ) i na podstawie wyników przedstawi plan działania. Jeśli będziesz miał pytania nie obawiaj się ich zadać. Dopiero po pełnej akceptacji z Twojej strony endodonta przystąpi do właściwego leczenia endodontycznego.
Na czym polega leczenie kanałowe ( endodontyczne )?
Do niedawna wiele zębów „skazanych” było na usunięcie. Dziś walczymy o każdego zęba. Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie stomatologii zwanej endodoncją. Leczenie to, w wielkim skrócie, polega na dokładnym oczyszczeniu komory zęba oraz systemu kanałów korzeniowych z bakterii oraz martwych/zainfekowanych tkanek, mechanicznym i chemicznym opracowaniu, a następnie odpowiednim ukształtowaniu kanałów za pomocą nowoczesnych narzędzi ręcznych/maszynowych oraz ich szczelnym wypełnieniu specjalnymi materiałami do tego celu przeznaczonymi.