Lateralizacja nerwu zębodołowego dolnego?
Znaczny zanik tkanki w kości żuchwy powoduje zmniejszenie odległości od kości do nerwu zębodołowego dolnego, a to stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do implantacji. Wiązałoby się z odczuwaniem silnych dolegliwości bólowych, uszkodzeniem nerwu oraz zaburzeniem czucia w wardze dolnej i kącikach ust.
Aby poradzić sobie z taką przeszkodą należy wykonać zabieg lateralizacji nerwu zębodołowego dolnego, co oznacza „przesunięcie” nerwu w kierunku bocznym do policzków. Dzięki temu można w bezpieczny oraz przewidywalny sposób wszczepiać implanty w kość wyrostka zębodołowego żuchwy unikając uszkodzenia nerwu.
Czy wszczepienie implantów jest bolesne?
Nie obawiaj się! Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ stosowane środki znieczulenia miejscowego sprawiają, że odczuwasz jedynie dotyk implantologa. Uczucie bólu jest zupełnie nieodczuwalne dzięki blokadzie odpowiednich nerwów.
Czy wszczepy mogą całkowicie zastąpić naturalne uzębienie?
Nowoczesna stomatologia, a dokładniej protetyka, pozwala na zastosowanie uzupełnień opartych na wszczepach, które pozwalają na uzyskanie skutecznego odtworzenia funkcji zębów oraz bardzo dobrego efektu estetycznego.
Na tą chwilę uzupełnienia oparte na wszczepach są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tylko one są w stanie zapewnić Ci trwały wynik leczenia, komfort użytkowania oraz są w stanie całkowicie zastąpić uzębienie naturalne, zachowując zdrowe sąsiednie zęby.
Dlaczego implant jest lepszym rozwiązaniem niż most protetyczny?
Implant, podobnie jak korzeń własnego zęba, stymuluje kość i nie pozwala na jej zanik. Most natomiast w żaden sposób nie stymuluje kości pod dowieszonym przęsłem (imitującym koronę brakującego zęba), dlatego z czasem kość w tym miejscu zanika, dziąsło się obniża, pojawia się przestrzeń pomiędzy dowieszoną koroną a płaszczyzną dziąsła, która pogarsza warunki estetyczne pracy protetycznej. Mogą pojawić się kłopoty z utrzymaniem higieny, a zęby sąsiednie stanowiące filary mostu z czasem od strony brakującego zęba będą stały w płytszej kości. To z kolei będzie dodatkowym obciążeniem dla zębów – filarów i może prowadzić do ich przedwczesnej utraty. Ponadto zęby będące filarami mostu muszą zostać oszlifowane odpowiednio pod korony zintegrowane z koroną dowieszaną ( przęsłem mostu ), aby zapewnić całej konstrukcji stabilność. Oszlifowanie zębów pod korony wiąże się z dużą utratą ich naturalnej masy.
Czy implant może się nie przyjąć?
Tak. Niestety w około 10% przypadków może wystąpić zjawisko odrzucenia implantu bez możliwości ustalenia przyczyny. Jednak możliwa jest ponowna implantacja w to samo miejsce i udaje się ona w 80% przypadków.
Czy są jakieś przeciwwskazania do implantacji?
Tak. Przede wszystkim ciężki zanik kości, przewlekłe choroby przyzębia, palenie tytoniu, nieuregulowana krzepliwość krwi, niedostateczna higiena jamy ustnej.
Jaka jest trwałość implantów?
Sam implant jako taki jest niezniszczalny. Udana implantacja oznacza odzyskanie zęba na tak długo, jak długo warunki w jamie ustnej nie ulegną ciężkim, negatywnym zmianom.
Podstawowym warunkiem zapewniającym długotrwały efekt leczenia jest odpowiednie podłoże kostne, które osiągamy dzięki zabiegom rekonstrukcyjnym oraz prawidłowa higiena jamy ustnej.
Jak ważna jest higiena jamy ustnej?
Dbanie o higienę jamy ustnej po zabiegu implantologicznym jest niezwykle ważne. Stanowi o powodzeniu leczenia. Jeżeli chcesz cieszyć się przez długie lata z „nowych zębów” powinieneś utrzymywać wzorową higienę jamy ustnej każdego dnia.
Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?
Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów nie niesie żadnego ryzyka. Powszechnie po zabiegu implantacji mogą pojawić się niewielkie, przejściowe dolegliwości bólowe oraz obrzęk tkanek miękkich. Jednak nie martw się! Jeśli takie efekty uboczne się pojawią, są krótkotrwałe i mamy swoje sposoby, aby sobie z nimi poradzić!
Czy mogę mieć założony implant od razu po ekstrakcji?
W wielu przypadkach implantację można wykonać równocześnie z ekstrakcją zęba, jednak decyduje o tym lekarz dentysta po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki.
W jaki sposób można odtworzyć brakujące zęby wykorzystując tytanowe wszczepy?
Są różne typy uzupełnień protetycznych, które znajdują zastosowanie, w zależności od ilości brakujących zębów.
W przypadku braku jednego zęba, alternatywą dla klasycznego mostu oraz mostu adhezyjnego jest odbudowa utraconego zęba przy pomocy korony na implancie. Korona mocowana jest do implantu, który przejmuje funkcję utraconego korzenia.
Do zalet takiego rozwiązania należy wysoka estetyka, funkcjonalność, łatwość oczyszczania i zachowanie nienaruszonych sąsiadujących zębów.
Wadą jest czas, gdyż często wydłuża się on do kilku miesięcy (od natychmiastowego wykonania korony tymczasowej po wszczepieniu implantu do 4 – 6 miesięcy). Oczywiście niezbędne są też odpowiednie warunki kostne, co oznacza obecność odpowiedniej jakości i ilości kość, w której umieszczany jest implant.
W przypadku braku kilku zębów, alternatywą dla klasycznego mostu oraz protezy ruchomej częściowej jest wszczepienie implantów w pozycji brakujących zębów oraz odtworzenie ich koron pojedynczo lub poprzez most oparty na implantach.
W przypadku całkowitego braku zębów w żuchwie lub szczęce, alternatywą dla klasycznej protezy ruchomej całkowitej są protezy mocowane do wszczepionych implantów przy pomocy precyzyjnych elementów umieszczonych na implancie i w protezie ( proteza umocowana na belce) albo stałe uzupełnienia. Zatrzaśnięcie się ich daje pewność stabilnego połączenia. Elementy te nie są połączone na stałe, dlatego w prosty i szybki sposób można protezę zdjąć i założyć ( np. w celu wykonania zabiegów higienicznych ).
Jeśli źle czujesz się podczas użytkowania ruchomej protezy całkowitej można zastosować inne rozwiązanie – uzupełnienie ( most ) stałe oparte na co najmniej 6 wszczepach. Stanowią one stabilną bazę do wykonania mostu protetycznego. Oczywiście potrzeba czasu na integrację implantów z kością, a po tym czasie można zamocować most, który jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem protetycznym na implantach. Jest bardzo stabilny, zajmuje w jamie ustnej tyle samo miejsca co naturalne zęby i zapewnia najwyższą estetykę. Nowe zęby wyglądają tak naturalnie, że tylko Ty i Twój lekarz będziecie wiedzieli o przebytym leczeniu.
Czy masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości? Umów się na wizytę w naszej Klinice już dziś (+48 691 690 156). Lekarz chętnie na wszystkie odpowie i rozwieje Twoje wątpliwości odnośnie implantów zębowych.
Zapraszamy!