Na czym polega leczenie zapalenia dziąseł w czasie ciąży?
Przede wszystkim na bardzo skrupulatnym przestrzeganiu higieny ( ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych ) oraz stosowaniu płukanek przeciwzapalnych ( zawierających chlorheksydynę ). Twój lekarz będzie dbał o regularność profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych w naszych gabinetach podczas wizyt kontrolnych.
Co to jest guz ciążowy?
Guz ciążowy, czyli nadziąślak, nie jest nowotworem, choć ma do niego podobne cechy kliniczne. Jest to guzek żywoczerwony, osadzony na szerokiej podstawie. Jego przyczyną jest zwiększona ilość hormonów płciowych, zmiany we florze bakteryjnej. Najczęściej pojawia się u kobiet ciężarnych z zaniedbanym uzębieniem i dziąsłami, nieprzestrzegających higieny jamy ustnej oraz z obecnością miejscowych czynników drażniących. Nawet drobne urazy nadziąślaka ( na przykład podczas jedzenia czy szczotkowania ) mogą powodować krwawienie, co stwarza ryzyko wtórnej anemii.
Zmiany przerostowe dziąseł z reguły nie wymagają leczenia, gdyż zanikają po porodzie ( do kilku tygodni ). Jednak w przypadku dużych guzów utrudniających odżywianie należy wdrożyć leczenie chirurgiczne ( elektrokoagulacja, krioterapia lub laseroterapia ). Najkorzystniej jest przeprowadzić taki zabieg w drugim trymestrze ciąży lub już po rozwiązaniu.
Czy będąc w ciąży mogę zażywać leki przeciwbólowe?
W pierwszym trymestrze zaleca się ograniczenie leków przeciwbólowych, jedynym dopuszczalnym jest paracetamol ( dobowa dawka max. 4g ), jednak przenika on przez barierę łożyskową oraz do Twojego pokarmu, dlatego jeśli musisz zażyć lek to tylko krótkotrwale.
Czy mogę zażywać antybiotyki?
Jeżeli rozwinął się ostry stan zapalny w Twojej jamie ustnej i konieczne jest podanie antybiotyku to bezpieczną grupą antybiotyków są penicyliny i cefalosporyny. Penicyliny mogą być bezpiecznie stosowane już w pierwszym trymestrze, a cefalosporyny nawet w okresie karmienia piersią.
Jeśli jesteś uczulona na te preparaty można zastosować inną grupę antybiotyków – makrolity, zwłaszcza erytromycynę. W niewielkim stopniu przechodzi ona przez łożysko. Jednak nie zaleca się jej w okresie karmienia piersią ze względu na dużą kumulację w mleku.
Nie wolno stosować tetracyklin, antybiotyków aminoglikozydowych, chloramfenikolu i antybiotyków polipeptydowych. Unikaj sulfonamidów, trimetoprimu oraz chinolonów.
Czy mogę mieć wykonany zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej?
Tylko w przypadku ostrego stanu zapalnego, kiedy leczenie zachowawcze jest niewystarczające, trzeba wykonać zabieg chirurgiczny. Natomiast pamiętaj, że sam fakt leczenia jest związany ze stresem, dlatego zabiegi planowane należy odłożyć na okres najwcześniej drugiego trymestru, a najlepiej wykonać je po rozwiązaniu.
Jak powinnam się odżywiać?
Dieta jest uzależniona od Twoich predyspozycji oraz zaleceń lekarza prowadzącego Twoją ciążę, ale zdecydowanie nie powinnaś „ jeść za dwoje”!
Specjaliści żywienia zalecają zwiększyć kaloryczność pokarmów o 500 kcal. Ważne jest zachowanie prawidłowego bilansu białkowo – węglowodanowo – tłuszczowego ( z ograniczeniem cukrów prostych i białego pieczywa ), którego przestrzeganie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy oraz stwarza optymalne warunki dla rozwoju zawiązków zębów Twojego maleństwa.
Z kolei niedożywienie podczas ciąży lub przewlekłe wymioty mogą prowadzić do słabszej struktury zębów dziecka. Postaraj się ograniczyć słodycze, gdyż mogą doprowadzić u Twojego dziecka do słabszej budowy tkanek twardych zębów, które stają się podatniejsze na próchnicę.
Najważniejsza jest profilaktyka i regularna kontrola!
Zapraszamy Cię do naszej Kliniki ( +48 691 690 156 ), gdzie zespół specjalistów obejmie Ciebie i Twoją pociechę najlepszą, kompleksową opieką. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20.
Jesteście dla nas wyjątkowi, dlatego my jesteśmy elastyczni – jeśli podane przez nas terminy nie są dla Ciebie odpowiednie, zaproponuj inne. Postaramy się spełnić Twoje oczekiwania.