Czy podczas zabiegów chirurgicznych zostanie mi podane znieczulenie?
Oczywiście!
Najczęściej stosujemy znieczulenie miejscowe ( konwencjonalne lub komputerowe ), ale niektóre zabiegi możemy wykonywać w sedacji ( półnarkozie ). Jest to metoda znieczulenia polegająca na podawaniu dożylnie połączonych środków znieczulających i uspokajających. W trakcie trwania zabiegu jesteś przytomny i współpracujesz z lekarzem, ale nie odczuwasz dyskomfortu i uczucia bólu, a po zabiegu występuje u Ciebie niepamięć wsteczna. W porównaniu do pełnej narkozy sedacja nie ma skutków ubocznych i już kilkanaście minut po zabiegu możesz udać się do domu.
Co to jest ekstrakcja zęba?
Jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych jest ekstrakcja, czyli popularne usunięcie zęba. W naszej Klinice możesz usunąć zęby mleczne oraz stałe, zatrzymane, mądrości.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz dentysta przeprowadzi dokładne badanie Twojej jamy ustnej, wykona niezbędne zdjęcia radiologiczne, a w razie konieczności zleci badania ogólne Twojego organizmu.
Na przestrzeni lat znacznie zmieniły się zasady postępowania chirurgicznego – obecnie usuwanie zębów jest atraumatyczne, czyli pozwalające zachować jak największą ilość zdrowej kości, która następnie może zostać wykorzystana do wszczepienia implantu. Aby uniknąć zanikania kości po zabiegu ekstrakcji stosujemy łączony zabieg z augumentacją ( wypełnieniem ) pustych zębodołów materiałem kościozastępczym – takie postępowanie umożliwia późniejszą implantację lub prawidłowy przebieg girlandy dziąsłowej.
Jakie są przeciwwskazania do usunięcia zęba?
Istnieją sytuacje, w których nie można pod żadnym względem przeprowadzić zabiegu ( przeciwwskazania bezwzględne ) albo sytuacje, które wymagają wcześniejszego przygotowania pacjenta do zabiegu ( przeciwwskazania względne ). Przeszkodą do wykonania zabiegu może być zarówno stan miejscowy ( proces zapalny toczący się w sąsiedztwie danego zęba ), ale też ogólnoustrojowy.
Do bezwzględnych przeciwwskazań należy ząb tkwiący w guzie nowotworowym lub w jego sąsiedztwie, ząb tkwiący w naczyniaku krwionośnym itd.
Do przeciwwskazań względnych miejscowych należy szczękościsk, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zęby znajdujące się w polu napromieniania oraz opryszczka.
Z kolei do przeciwwskazań względnych ogólnoustrojowych należą ostre i przewlekłe białaczki, skazy osoczowe, skazy płytkowe, niedokrwistości, choroby serca i naczyń ( również przebyty zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna, stany po operacjach kardiochirurgicznych, arytmie ), nadciśnienie, schorzenia wątroby, choroby nerek, nadczynność tarczycy, odczyny popromienne, padaczka, cukrzyca, choroby psychiczne, choroby zakaźne oraz miesiączka u kobiet.
Czy w czasie ciąży mogę usunąć ząb?
Tak, ciąża nie stanowi przeciwwskazania do usunięcia zęba, jednak trzeba odpowiednio przygotować się do zabiegu.
Umów wizytę w naszej Klinice ( +48 691 690 156 ), a nasz specjalista odpowiednio Cię przygotuje, zaplanuje termin wykonania zabiegu, dobierze najbardziej właściwy preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzi sprawnie i skutecznie.
Suchy zębodół, co to takiego?
Jest to powikłanie po ekstrakcji zęba, którego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole ( może się nie wytworzyć lub może zostać wypłukany z zębodołu). Zdarza się suchy zębodół powikłany zakażeniem bakteryjnym. Dokładna przyczyna nie jest znana, prawdopodobnie do jej powstania przyczynia się obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu, zbyt szybkie wypłukanie ust po zabiegu etc.
Objawia się silnym, rwącym bólem, promieniującym do ucha lub skroni, często występuje w nocy. Natomiast w 2 – 3 dni po zabiegu pojawia się gorączka i ogólne osłabienie. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą utrzymywać się do dwóch tygodni.
Nie martw się! Umów się na wizytę do naszej Kliniki! Wdrożymy odpowiednie leczenie, dzięki któremu objawy zaczną ustępować i przyspieszą gojenie się rany poekstrakcyjnej.
Dlaczego zęby ósme nazywane są zębami mądrości?
Prawdą jest, że zęby ósme nie mają nic wspólnego z mądrością. Może ktoś nazwał je tak dlatego, że mądry Pacjent to ten, który zgłasza się do naszego gabinetu, gdy odkrywa pojawienie się problemów z tymi zębami.
Częstym problemem jest brak miejsca dla tych zębów – pojawiają się w łuku jako ostatnie, czasami wyżynają się tylko częściowo lub nie pojawiają się w jamie ustnej w ogóle ( są wykrywane na zdjęciu pantomograficznym podczas wizyt kontrolnych ).
Częściowo zatrzymane ósemki pokryte są przez tak zwany kaptur dziąsłowy. Sprawia on trudności w zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej. W konsekwencji dochodzi do powstania stanu zapalnego dziąsła, obrzęku twarzy i powiększenia węzłów chłonnych ( w okolicy podżuchwowej ).
Zatrzymane, poziomo położone zęby mądrości mogą być przyczyną stanu zapalnego oraz tłoczenia zębów. Z czasem, napierając na sąsiednie zęby, mogą doprowadzić do ich niszczenia.
W takich sytuacjach niezbędne jest rozstanie się z kłopotliwym „lokatorem” jamy ustnej – ekstrakcja zęba przez chirurga stomatologicznego.