Kwadratowa twarz, zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów, bóle twarzy oraz przeskakiwanie żuchwy to już nie problem! Mamy skuteczne sposoby na tą przypadłość! Zapraszamy do lektury i umawiania się na wizyty konsultacyjne w naszych gabinetach. Życie bez bólu jest znacznie przyjemniejsze!
Co to jest bruksizm?
Bruksizm ( zespół Costena ) to mimowolne zaciskanie zębów oraz zgrzytanie zębami. Gdy do tego dochodzi, możesz zaciskać szczękę nawet do 10 razy mocniej niż podczas jedzenia. Z czasem takie przeciążenia doprowadzają do uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo – żuchwowych.
Dodatkowo zaburzenia równowagi w nadmiernie napiętych mięśniach żwaczowych i mimicznych, przez system szlaków powięziowych oraz wspólny system unaczynienia i unerwienia, przekazywane są dalej do mięśni podpotylicznych, obręczy barkowej, mięśni przykręgosłupowych, mięśni obręczy biodrowej i dalej aż do okolic stawów skokowych.
Takie przenoszenie napięć i objawów jest doskonale znane fizjoterapeutom zajmującym się terapią manualną. Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych wpływają na pozostałe układy naszego organizmu, dlatego bardzo często wady zgryzu współwystępują z wadami postawy. Kolejne zaburzenia równowagi napięć mięśniowych powodują stopniowe zmiany w układzie kostno-stawowym.
Jakie są rodzaje bruksizmu?
Wyróżniamy bruksizm centryczny i ekscentryczny. Ten pierwszy diagnozujemy wtedy, gdy pacjent przede wszystkim zaciska zęby w nocy lub w sytuacjach stresowych. Odśrodkowy, gdy mamy do czynienia z nocnym zgrzytaniem zębów.
Dlaczego cierpię na zespół Costena?
Z przyczyn należy przede wszystkim wymienić:
- predyspozycje genetyczne
- nadmierny stres i nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych
- wady zgryzu
- braki zębowe
- nieprawidłowe kontakty na źle wyprofilowanych wypełnieniach
- wadliwie ukształtowane powierzchnie koron, mostów lub protez
- zakażenia pasożytnicze
- osobowość lękowa
- zaburzenia lękowe: fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy nerwice
- nawykowe, długotrwałe żucie gumy lub żucie jednostronne.