Dlaczego się pocę?
Pocenie się to naturalny proces, dzięki któremu możliwe jest zachowanie prawidłowej równowagi wewnętrznej Twojego organizmu. Umożliwia to regulację temperatury Twojego ciała oraz wydalanie niektórych zbędnych substancji. Twoje ciało produkuje pot stale, nawet wtedy, gdy go nie widzisz.
Czym jest pot?
Jest to wodnisty płyn wydzielany przez gruczoły potowe. Składa się w około 99% z wody. Resztę stanowią niewielkie ilości mocznika, amoniaku, chlorków, kwasu moczowego, tłuszczów oraz związków potasu, żelaza, magnezu i wapnia.
Czy każdy człowiek wydziela taki sam pot?
Nie. Różnice wynikają z działania czynników hormonalnych, przyjmowania różnych pokarmów, lekarstw, towarzyszących chorób ogólnoustrojowych oraz warunków klimatycznych w jakich dany człowiek żyje.
Co to są gruczoły potowe?
Gruczoły potowe to "twory" w Twojej skórze, które produkują pot. Apokrynowe ( zapachowe ) są większe i mniej liczne. Produkują mleczną, lepką substancję wyprowadzaną do mieszka włosowego lub bezpośrednio na powierzchnię skóry. Występują głównie w okolicach pach, pachwinach oraz okolicach narządów płciowych. Ekrynowe ( zwykłe ) występują na całej powierzchni skóry. Jest ich około 3 – 4 milionów. Uczestniczą w usuwaniu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii oraz termoregulacji. Wydzielany pot jest bezbarwny i bezwonny.
Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?
Prawidłowo funkcjonujące gruczoły potowe wydzielają około 0,8 – 1 litra potru dziennie. Nie jest to oczywiście ilość stała, gdyż może się zmieniać pod wpływem różnych bodźców. Nadmierna potliwość ( Hiperhydrosis ) jest następstwem nadreaktywności gruczołów potowych i dotyczy około 1% populacji. Przyczyny mogą być fizjologiczne, chorobowe i idiopatyczne.