Czy wiesz, że arbuz aż w 92% składa się z wody? Co prawda zawiera stosunkowo niewiele witamin i składników mineralnych, jednak cenimy je przede wszystkim za niewielką ilość kalorii, dużą zawartość przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia i hamują rozwój komórek nowotworowych, oraz cytruliny – aminokwasu, który wspomaga pracę serca, przyśpiesza proces regeneracji mięśni u sportowców oraz działa jak viagra.
Kawon z powodzeniem jest wykorzystywany dla urody! Stanowi doskonałe źródło przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się skóry (m.in. chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV i pomagają przy leczeniu stanów zapalnych skóry). Do grupy antyoksydantów należy nie tylko likopen, ale także witamina A, która zwiększa sieć naczynek krwionośnych, dzięki czemu do skóry wraz z krwią dociera więcej tlenu i substancji odżywczych oraz witamina C, która także "wymiata" wolne rodniki z organizmu i wspomaga działanie innych przeciwutleniaczy.
Niestety arbuza powinni unikać cukrzycy oraz osoby odchudzające się. Dlaczego? Arbuz, mimo że jest niskokaloryczny (30 kcal w 100 g), stanowi skoncentrowane źródło węglowodanów z dużym poziomem glikemii ( indeks glikemiczny arbuza = 75), w związku z tym może szybko podnieść stężenie cukru we krwi. Na 7,55 g węglowodanów przypada aż 6,20 g tych "złych", czyli cukrów prostych.
Arbuzy nie tylko posiadają właściwości orzeźwiające i gaszące pragnienie, ale także w upalne dni pomagają zbijać temperaturę ciała, zapobiegając przegrzaniu organizmu. Co ciekawe, niektóre badania potwierdzają, że arbuz jest owocem, który korzystnie wpływa na jakość snu, pomaga zasnąć i dłużej wypoczywać w trakcie zdrowego, nocnego relaksu.
Zdecydowanie warto wspomnieć również o pozytywnym wpływie arbuzów na laktację. Jego spożywanie może pomóc we wzmożeniu produkcji mleka oraz polepszeniu jego jakości.
Nie powinniśmy zapominać o pestkach!! Choć zazwyczaj je wypluwamy, warto wiedzieć, że również są dobre dla naszego zdrowia. Przypisuje im się działania przeciwzapalne i przeciwbólowe, zaleca się je również przy infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych oraz w chorobach skóry.
Pestki pomogą również osobom, które borykają się z problemem zaparć. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto jadać pestki z arbuza - tłuszcz, który zawierają zwiększa przyswajalność likopenu, którego w arbuzie znajdziemy pod dostatkiem ( więcej niż w odpowiedniej ilości pomidorów!! ).
Warto również wiedzieć, że w pestkach z arbuza znajdziemy magnez, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Jest tylko jeden minus - nasiona arbuza, w przeciwieństwie do samego miąższu, są kaloryczne (100 g zawiera ponad 500 kcal).
Pamiętajcie tylko o tym, aby przed spożyciem pestek ususzyć je i uprażyć na patelni lub w piekarniku! Podobnie jak pestki dyni.
Smacznego!!